reklama

Školstvo – (ne)riešiteľný problém

Ak nie ste od fachu, pravdepodobne ani netušíte, že aktuálny minister školstva je už 14. v poradí za 23 rokov od vzniku samostatnej Slovenskej republiky! Priemerne pôsobil každý vo svojej funkcii 19,3 mesiaca.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Je zrejmé, že pri takom počte len ťažko mohla vzniknúť a fungovať ucelená koncepcia vzdelávania. Naopak, snahou ministrov po nástupe do funkcie bolo zrušiť, alebo aspoň nejako „vylepšiť“ zmeny v rezorte. Neustále pokusy (niekedy aj kontraproduktívne) alebo laxný prístup spôsobili, že školstvo sa zmieta vo veľkých problémoch – demotivujúce finančné ohodnotenie, rozdielna úroveň materiálno-technickej vybavenosti, štúdium bez reálnej praktickej prípravy žiakov, ako aj degradácia učiteľskej profesie a strata spoločenského postavenia.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Peniaze, peneži, peníze...

Nástupný plat učiteľa v minulom roku na Slovensku bol 590€ a plat učiteľa bol niečo cez 50 % priemerného platu zamestnancov s vysokoškolským vzdelaním, zatiaľ čo priemer v krajinách OECD sa drží pri hodnote 80 %. Pre porovnanie: rovnaký plat má absolvent strednej školy bez maturity. Vláda tvrdí, že tarifný plat sa každoročne zvyšuje o 5 %, no podľa Slovenskej komory učiteľov tento nárast iba kopíruje rast priemernej mzdy. Učiteľom bol sľúbený plat vo výške 1,2 násobku priemernej mzdy, avšak v súčasnosti dosahuje iba 1,09 násobok. Na základe štatistiky Európskej komisie vzrástol prepočítaný tarifný plat učiteľov v rokoch 2009 - 2014 len o 1,91 %! V rozpočte súčasnej vlády na rok 2016 sa v kapitole školstvo nepočíta s navýšením finančných prostriedkov. Dokonca celkové výdavky klesnú o 17,8 %! Tento trend treba čo najskôr zastaviť! #Sieť preto podporuje myšlienku vzdelanej generácie a rozpočet školstva do roku 2020 zvýši aspoň o 30 %.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ďalším závažným problémom v školstve je nedostatočná vybavenosť škôl. Na Slovensku sú priepastné rozdiely v materiálno-technickom vybavení škôl. Sú školy, kde tablety čakajú žiakov na každej lavici, avšak prevládajú tie, kde riaditelia musia dennodenne hľadať sponzorov na obyčajné opravy a skrášlenie učebných priestorov. A v tomto zhone za finančnými prostriedkami, ktorými často pokrývajú iba základné potreby, sa žiaci majú vzdelávať. Aj toto je dôvod, prečo sa po odchode dokážu len veľmi slabo, alebo vôbec, uplatniť na trhu práce. Bohužiaľ, vzdelávací systém je nadiktovaný zhora a len málo rešpektuje špecifické potreby žiakov a očakávania budúcich zamestnávateľov. #Sieť preto presadzuje, aby bolo v odbornom vzdelávaní zavedené duálne vzdelávanie a intenzívna spolupráca s externými odborníkmi z praxe.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Som učiteľ, kto je menej?

Postavenie učiteľa v spoločnosti sa za ostatných takmer tridsať rokov výrazne zmenilo k horšiemu. Nie je azda iné povolanie, ktoré sa natoľko zdegradovalo a stalo sa terčom posmechov až opovrhovania. Mladí absolventi pedagogických škôl odmietajú vykonávať profesiu, na ktorú sú pripravení. Je smutné, že v 21. storočí sme sa v oblasti školstva vrátili späť a súčasná vláda odmieta riešiť kľúčové požiadavky učiteľov. Ako tvrdia, nevidia absolútnu akútnosť problému, a preto sa zdá, že do marcových parlamentných volieb ani nič neponúknu. #Sieť vo svojom programovom vyhlásení ponúka systémové riešenia najpálčivejších problémov pre všetky stupne vzdelávania, aby vznikla nová ucelená koncepcia školstva.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Som rád, že vo voľbách kandidujem práve za #Sieť, ktorá chápe, že kvalitné vzdelanie je podmienkou úspechu, či už ide o jednotlivca, alebo celú spoločnosť. Dajte nám príležitosť zmeniť súčasný zúfalý stav školstva, dajte nám v parlamentných voľbách mandát vykonávať verejnú službu, aby sa školstvo stalo prioritou fungujúceho štátu. Ďakujem za Vašu dôveru.

Ľuboš Török

Ľuboš Török

Bloger 
  • Počet článkov:  1
  •  | 
  • Páči sa:  0x

prodekan, vysokoškolský pedagóg, mestský poslanec za #Sieť Na základe kontaktu s mladými si čoraz viac uvedomujem, že zmena v školstve, ale aj v spravovaní štátu je priam nevyhnutná. Ponúkam svoje skúsenosti z domova i zahraničia, aby som nielen mladým ľuďom dokázal, že Slovensko je krajina, v ktorej sa oplatí zostať. Vo voľbách do NR SR v roku 2016 kandidujem za #Sieť s číslom 97 Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu